Türkistan’a turist ilgisi artıyor

 / TÜRKİYE

TÜRKSOY tarafından Türkistan’ın 2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi ve bölgede yolların yapılmasıyla kenti ziyaret eden turist sayısı artıyor.

Kazakistan’ın Türkistan kenti, Türk Dünyası manevi lideri Hoca Ahmed Yesevi Türbesi gibi kutsal ve tarihi yerleriyle çok sayıda turistin ilgisini çekiyor.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından Türkistan’ın 2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi ve bölgede yolların yapılmasıyla kenti ziyaret eden turist sayısı artıyor. Güney Kazakistan eyaletinin merkezi Çimkent kentinin 140 kilometre uzağında bulunan ve tarihi kaynaklara göre 4. yüzyılda kurulan Türkistan, Hoca Ahmed Yesevi’nin doğduğu, yaşadığı kent olarak biliniyor.

YESEVİ TÜRBESİ GÖRKEMİ İLE DİKKAT ÇEKİYOR

UNESCO Dünya Mirası listesine alınan Kazakistan’daki ilk tarihi eser olan ve 14. yüzyılda Emir Timur tarafından inşa ettirilen Yesevi Türbesi, şehrin görkemli yapılarının başında geliyor. Kentte Kazak Hanlığı’nın başkenti olarak bilinen Sauran kenti ile Karahanlıların ve İslam dünyasının büyük düşünürü Farabi’nin doğduğu Otrar kentinin kalıntıları da ilgi çeken 
yerler arasında bulunuyor.

Temelleri 1992’de atılan Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesine de ev sahipliği yapan şehir, tarihi dokusu, modern kent hayatı ve özgünlüğüyle dikkati çekiyor.

YÜZBİNLERCE TURİSTİN AKININA UĞRADI

Hoca Ahmed Yesevi Türbesi’nde rehberlik yapan Künsulu Asetova, yaptığı açıklamada, TÜRKSOY tarafından Türkistan’ın 2017 Türk Dünyası Kültür başkenti ilan edilmesinin turist sayısını daha da artırdığını belirtti.

Asetova, “Türbeye Türkiye, Rusya, Özbekistan ve başka ülkelerden hem dua etmek hem de gezmek için her ay yüz binlerce turist geliyor” dedi. Türbedeki rehberlerden Kenesbay İsmailov da Türkistan’ın kutsal yerlerini ziyaretin bazı ritüelleri olduğunu söyledi. İsmailov, “Kurallara göre Türkistan ziyaretçileri ilk önce Yesevi’nin annesi ile babası İbrahim Ata’nın türbelerini ziyaret ediyor. Daha sonra eski Otrar kentindeki Yesevi’nin Hocası Arıstanbab’ın türbesine giderek orada bir gün geceliyor. Son olarak Yesevi’nin türbesini ziyaret ediyorlar” diye konuştu. Özbekistan’dan gelen Suymahan Baltayeva, Türkistan’a ilk kez geldiğini ifade ederek “Arkadaşımla ilk kez buraya geldik. Dualarımızı ediyoruz. Buraya geldiğimden beri kendimi iyi hissetmeye başladım” diye konuştu.

  15 Mayıs 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 289460

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.