Suriye Bebek Hava Ambulansıyla Ankara'ya Gitti

 / 3.SAYFA

Hava ambulansı bir gün önce solunum sıkıntısıyla dünyaya gelen Suriyeli bebek için havalandı.

Karabük' te bir gün önce dünyaya gelen ve solunum sıkıntısı ile özefagus atrezisi (yemek borusu tıkanıklığı) rahatsızlığı yaşayan bir günlük Suriyeli bebek , 112 hava ambulansı ile Ankara'ya sevk edildi.

Ülkelerinde yaşanan savaştan dolayı mülteci olarak Karabük'e yerleşen Suriyeli bir ailenin Albatol Al Ghars isimli bebekleri dün dünyaya geldi. Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dünyaya gelen Suriyeli bebekte doktorlar solunum sıkıntısı ve özefagus atrezisi rahatsızlığı teşhisi koydu. Bir ara kalbi duran ve yeniden hayata döndürülen Suriyeli bebeği Ankara Sami Ulus Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilmesi için İl Sağlık Müdürlüğü ve 112 Başhekimliği irtibata geçti. İl Sağlık Müdürlüğü ve 112 Başhekimliği Sağlık Bakanlığı ile irtibata geçmesi üzerine Ankara'dan havalanan Sağlık Bakanlığı'na ait 112 hava ambulansı Karabük İl Jandarma Komutanlığında yer alan piste indi.

Kuvöz içinde ambulansla İl Jandarma Komutanlığına getirilen Suriyeli Albatol Al Ghars isimli bebek , burada 112 hava ambulansı doktorları tarafından kuvözden alınarak hava ambulansının kuvözüne konularak Ankara Sami Ulus Çocuk Hastalıkları Hastanesine sevk edildi.

KBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni Doğan Bölümü Uzmanı Sadrettin Ekmen , annenin Suriyeli olmasından dolayı 9 ay boyunca kontrole gitmemesi nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını söyleyerek, "Yemek borusu gelişmemiş ve Akciğer arasında bir delik var.Şuan solunum cihazına bağlı yaşam mücadelesi veriyor. Kalple de alakalı bir takım sorunlar yaşadığı için ağır bir ameliyat geçirmesi gerekiyor. Onun için daha teşekküllü Çocuk Cerrahisi ve Kardiyolojisi olan Sami Ulus Hastanesine gönderiyoruz. Ameliyat olduktan sonra tekrar bize geri gelecek."dedi.

  14 Mayıs 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 67438

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.