Milli savunma sanayiide bütçesi 123 milyar lirayı bulan 460 proje geliyor

 / TÜRKİYE

IDEF 2017'nin açılışında konuşan Başbakan Yıldırım, 'Savunma sanayimizin ihracatı 1.7 milyar dolara ulaştı. Dışa bağımlılık hızla azalıyor.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nın (IDEF 2017) açılışında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, savunma sanayiisi için yeni müjdeler verdi. Savunma sistemlerinin yenilerini envantere dahil etmek için çalışmaların hız kesmeden sürdüğünü belirten Başbakan Yıldırım, bölgesel uçak projesi, havuzlu çıkarma gemisi gibi projelerin, halen devam eden işler arasında olduğunu vurguladı. 
Akşam'dan Sümer Demirciler yazdı...
 
6 MİLYAR DOLARLIK DEV BİR SEKTÖR
 
Yerli savunma sanayiinin öneminin altını çizen Türkiye'nin, dünyanın en büyük 100 savunma sanayi firması arasına 2 firmayla katıldığını belirten Yıldırım, “2002'de savunma sanayimizin ihracatı sadece 250 milyon dolar mertebesindeyken, bugün 6 milyar doları bulan bir ciroya erişmiş durumdayız. İhracatımız 1,7 milyar dolar seviyesine gelmiştir. Ar-Ge harcamalarına ayırdığınız pay yıldan yıla artmaya devam ediyor. 1,8 milyardan 20 milyar mertebesine Ar-Ge faaliyetlerini çıkarmış bulunuyoruz" diye konuştu. 
 
Dünyanın gözü bu fuarda 
 
Kapılarını 13. kez açan IDEF2017’de 50’yi aşkın ülkeden 800 firma savunma, güvenlik, denizcilik, havacılık ve uzay sanayiindeki en modern sistemlerini sergiliyor.  İki uluslararası kuruluştan 124 heyetin katıldığı ve 2 bin anlaşma imzalanacak fuar 12 Mayıs'a kadar açık kalacak. 
 
Devam eden 460 proje 123 milyar lira bütçe
 
Başbakan Yıldırım, bu yıl tam 460 adet proje üzerinde çalışıldığını ve bunların bütçesinin 123 milyar lira olduğunu hatırlatarak, "Karada güvenlik güçlerimiz için Altay tankı, zırhlı araçlar, milli piyade tüfeği gibi savunma araçlarını başarıyla yaptık. Yerli teknolojiyle üretilir hale geldik" dedi.
 
Sırada yerli denizaltı var
 
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da, "Yerlilik oranımızı yüzde 24'ten yüzde 60'ların üzerine çıkardık. Yakın gelecekte kendi savaş uçağını, yüksek irtifa hava ve füze savunma sistemlerini, uçak motorunu ve yerli denizaltılarımızı da üreteceğiz" diye konuştu.
 
VURAN’DA ETKİLİ ATEŞ GÜCÜ 
 
Fuarda sergilenen Kirpi Ailesi’nin ambulans versiyonunun özellikle terörle mücadelede büyük bir boşluğu dolduracağını vurgulayan BMC Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Öztürk, “Araçlarımız her türlü testleri başarıyla geçti. Vuran aracımızda yüzde 70 yerlilik oranını yakaladık" dedi.
 
Milli lazer Amazon’da
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, BMC'nin yeni nesil zırhlı aracı Amazon'a entegre edilen milli mobil lazer savunma sisteminin,  büyük ilgi gördüğün, el yapımı patlayıcıları uzaktan imha edeceğini açıkladı.
 
BMC'den fuarda gövde gösterisi 
 
IDEF 2017 açılışında büyük ilgi çeken BMC; standında Kirpi, Amazon ve Vuran başta olmak üzere 5 farklı aracını sergiledi.
 
BMC, Türkiye’nin en geniş çaplı uluslararası savunma sanayii fuarına BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, BMC Yönetim Kurulu Üyesi Talip Öztürk, BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk, 
BMC İcra Kurulu Başkanı Bülent Denkdemir, BMC Savunma Sanayii Genel Müdür Yardımcısı Semiha Yaşar’ın da aralarında bulunduğu üst düzey yönetim üyelerinin de katılımıyla geniş bir çıkarma yaptı.
 
ODAK NOKTASI OLDU
 
Fuarın açılış konuşmasının ardından BMC standına gelen Başbakan Yıldırım, sergilenen araç ve sistemler hakkında bilgi aldı. Yıldırım fuarda, Mayına Karşı Korumalı ve Çok Amaçlı Zırhlı Araç Ailesi’nin üyeleri olan Kirpi, Amazon ve Vuran ile birlikte emniyet birimlerine özel olarak üretilen Gizli Zırhlı Midibüs’ü inceledi. 
 
KARAYEL-SU 120 kg mühimmat taşıyor
 
Vestel fuarda yeni nesil İnsansız Hava Aracı (İHA) KARAYEL-SU’yu tanıttı. Vestel’in Türk mühendislerle ve tamamen yerli imkânlarla 2005 yılından beri geliştirip üretmekte ol-duğu İHA’ların en gelişmiş modeli olan KARAYEL-SU birçok alanda hizmet verebiliyor. Kanat açıklığı artırılan İHA  120 kg mühimmatla görev yapabiliyor. Ayrıca, kanattaki istasyonlar modüler yapıda geliştirilerek, mühimmat dışında farklı yükleri de taşıyabiliyor.
 
Otokar, Altay tankını ve 15 araç sergiledi
 
Milli Ana Muhabere Tankı ALTAY’ın barış destek operasyonları için asimetrik muharebe koşullarına uygun geliştirilen yeni versiyonunu IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda ilk kez sergiledi. Otokar bu yılki fuara 15 aracıyla katıldı. Üstün hareket kabiliyeti, atış gücü ve teknolojisiyle dünyanın en modern ana muharebe tankı konumunda olan ve seri üretim için gün sayan ALTAY Ana Muharebe Tankı’nın prototipi de büyük ilgi çekti.
 
Dünyada sadece 6 ülke tasarlayabiliyor
 
Bayraktar, “İHA’ların sürekli yenisi, iyisi çıkıyor. Bu yarıştan kopmamak için Baykar olarak bu alana odakladık. Odağımızı sadece bu alana sabitleştirerek en iyisini yapmaya devam etmek istiyoruz. Türkiye, dünyada İHA’sını tasarlayıp milli akıllı mühimmatını özgün bir şekilde yapabilen 6 ülkeden biri” dedi. Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, ürettikleri insansız hava araçlarına (İHA) 5 ülkeden talep olduğunu belirtti.
 
Kaplan’ın prototipi testler için hazır
 
FNSS şirketinin Endonezyalı PT Pindad firması ile ortak bir çalışma kapsamında geliştirdiği orta ağırlık sınıfı tank KAPLAN MT, testlere hazır prototipiyle ilk kez IDEF 2017’de görücüye çıktı. KAPLAN MT, hassas doğrudan ateş kabiliyeti, geniş mühimmat seçenekleri, üstün taktik ve stratejik hareket yetenekleriyle dikkat çekiyor. Kaplan tankının yüksek  ateş gücünü yüksek basınçlı 105 mm Cockerill topu oluşturuyor. 

  10 Mayıs 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 673733

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.