Safranbolu`nun Kadın Çilingiri !

 / İLÇELER

Safranbolu ‘da 28 yaşındaki Sevim Akgül Yıldırım, küçüklüğünden bu yana çıraklığını yaptığı çilingir ustası babası Hayati Akgül’ü 2 yıl önce pankreas kanserinden kaybedince işin başına geçti.

Yıldırım, “”Benim mesleğe başlamam baba aşkı. Önce babama, sonra da babamın yaptığı her şeye aşık oldum. Ben hep çilingir sofrasında yemek yedim” dedi.

Sevim Akgül Yıldırım, babası öldükten sonra her gün açtığı dükkanını 9 aydır sadece müşteri geldiğinde açıyor. Çocuk sahibi olduğu için sürekli dükkanı açık tutamayan Yıldırım, müşterilerinin telefonla araması üzerine 300 metre uzaklıktaki evinden bebeği ile gelip dükkanı açıyor.

Çeşitli nedenlerle kilitli kalan müşterilerinin ev ve işyerlerinin kapılarını açmaya da kucağındaki bebeğiyle giden Sevim Akgül Yıldırım’ın en büyük destekçisi ise eşi Ayhan Yıldırım oldu.

“BEN HEP ÇİLİNGİR SOFRASINDA YEMEK YEDİM”

Çocukluğunda oyun oynamak yerine hep babasına yardım ettiğini ifade eden Yıldırım, “Benim mesleğe başlamam baba aşkı. Önce babama, sonra da babamın yaptığı her şeye aşık oldum. Ben hep çilingir sofrasında yemek yedim. Kapı açmak için gittiğim yerlerde, ‘Kapıyı sen mi açacaksın? Sen yapamazsın. Kapıyı bozma. Elinin hamuruyla erkek işine karışma’ gibi tepkilerle karşılaştım. Eğer gittiğim müşteri kadın ise ‘Biz bayanların yapamayacağı iş yoktur’ gibi diyenler de oluyor.Bebeğini kimseye emanet edemediğini, bu yüzden yanından ayırmadığını söyleyen Yıldırım, “Annelik hiçbir kadına zor olmaz. Sağ olsun eşim de çok yardımcı oluyor. Oğlumun durumuna göre dükkana gelip gidiyorum. Daha çok kapı açma ağırlıklı çalışıyorum. Anahtar yaptıracaklar aradığı zaman yakın olduğu için oğlumla birlikte yürüyerek geliyorum dükkana. Anahtarı yaparken oğlumu müşteriye tutması için rica ediyorum. Ya da pusette duruyor. Oğlumla birlikte kapı açmaya gidiyorum. Açmada zorlandığım kapılar olduğu zaman oğluma ya eşim bakıyor ya da müşteri yardımcı oluyor. Bazen de polis eşliğinde kapı açmaya gidiyorum” dedi.

  19 Haziran 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 904263

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.