Ege 6.2 ile sallandı !

 / TÜRKİYE

Ege açıklarında 6.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.Deprem Marmara ve Ege`de bir çok ilde hissedildi.

Ege Denizi'nde 6,2 büyüklüğündeki deprem, İzmir, İstanbul başta olmak üzere birçok kentte hissedildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesinin tespitine göre saat 15.28'de, merkez üssü İzmir'in Karaburun ilçesinin 22,9 kilometre açığı olan 6,2 büyüklüğündeki deprem, İzmir, İstanbul, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya, Yalova, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Manisa, Aydın'da hissedildi.

Deprem sonrasında vatandaşlar kısa süreli panik yaşadı.

Telefon hatlarında da kısa süreli aksamalar oldu.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız, şu ana kadar kendilerine intikal eden olumsuz bir durumun, can ve mal kaybının olmadığını belirtti.

İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Metin Saroğlu da depremle ilgili merkeze ulaşan can kaybı, yaralanma ya da maddi hasar bilgisinin bulunmadığını, tüm ekiplerin Karaburun, Mordoğan ve kıyı yerleşimlerde incelemelerini sürdürdüğünü kaydetti.

Karaburun Kaymakamı Muhammet Özyüksel, ilçenin 23 kilometre açığında yaşanan depremin korkuya neden olduğunu belirtti.

Deprem sonrası ekiplerin köy ve mahallelerde incelemelerini sürdürdüğünü dile getiren Özyüksel, "Tüm muhtarlarımızla görüştük. Herhangi bir olumsuzluk, can veya mal kaybımız yok. Geçmiş olsun." dedi.

Depremin merkez üssüne yakın konumdaki Foça'da da herhangi bir olumsuzluğun kaydedilmediği, köylerde incelemelerin sürdüğü ifade edildi.

Depremin ardından 30 dakika içerisinde ikisi 4,9 büyüklüğünde olmak üzere yedi ayrı sarsıntı kaydedildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesinin tespitine göre, 15.28'de İzmir'in Karaburun ilçesinin 22,98 kilometre açığındaki 6,2 büyüklüğündeki sarsıntının ardından Karaburun ilçesi açıklarında 30 dakika içerisinde ikisi 4,9 büyüklüğünde olmak üzere yedi ayrı sarsıntı kaydedildi.

Öte yandan, AFAD Genel Merkezinde, depremlere ilişkin kriz masası oluşturulduğu öğrenildi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık,  depremin hemen ardından Ege Afet Koordinasyon Merkezi çalışanlarının sahaya çıktıklarını söyledi.

Bu anlamda ekiplerin AFAD ile beraber çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Kınık, Karaburun depremine en yakın nokta konumunda bulunan ve depremin merkezi konumundaki alana 25 kilometre uzaklıktaki Tepeboş köyüne ekiplerin ulaştığını vurguladı.

Söz konusu bölgede herhangi bir hasara ilişkin geri dönüş olmadığını ifade eden Kınık, şöyle konuştu:

"Çeşme, Karaburun, Urla ve Çanakkale ve Tekirdağ bölgeleriyle temasa geçtik, şu an için herhangi bir hasar bildirilmedi. Depreme yakın olduğu için Yunan adalarını da taradık, Yunan Kızılhaçı ile de temasa geçtik. Yunan Kızılhaçı'ndan da hasar bildirilmedi. Ancak Ayvacık depreminde olduğu gibi bu bölgede de artçılar devam ediyor. Bunun için vatandaşların depreme dayanaksız olan binalardan uzak durması gerekiyor. Herkes, zarar gören binalara girmesin ve uzak dursun. Kimse paniklemesin ve yetkililerin açıklamalarına itibar etsinler."

Ege Denizi'nde meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki deprem, Trakya'da da hissedildi. Bölgede Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na (AFAD) deprem nedeniyle meydana gelen bir olumsuzluğun olmadığı bildirildi.

Depremi hisseden vatandaşlar kısa süreli panik yaşayarak, sokağa çıktı.

AFAD Edirne Müdürü Kemal Şen, Ege Denizi'nde meydana gelen depremin Edirne'de de hissedildiğini belirtti.

Şen, deprem dolayısıyla herhangi bir hasar ve zayiat durumunun söz konusu olmadığını ifade etti.  12 Haziran 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 851313

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.