SON DAKİKACem Murat HAMURHAN

cemhmrhan@gmail.com
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

'Beyaz Saray Düştü'

2013 yılında “Beyaz Saray Düştü” adıyla  bir film gösterime girdi. Baş rollerini Channing Tatum  ve Jamie Foxx’un  paylaştığı  yönetmen koltuğunda ise “ Yarından Sonra,2012” gibi çeşitli  filmlere imza atmış  Alman asıllı  ünlü yönetmen Roland Emmerich oturur. 2013 temmuzunda vizyona giren film aksiyon sahneleri ile sizi adeta filme bağlar ve gerçektende aksiyon sevenlere tavsiye edilebilecek bir filimdir. Ama burada filmin nasıl çekildiği , ne kadar gişe yaptığı vs gibi konuları ele almak yerine filmde anlatılmak istenen mesajı sizlere aktarmak asıl gaye olarak seçtim.Bu yazının amacı filmde  verilen mesajları Amerikan propagandasını ve Amerika’nın  kendisini dünyaya nasıl gösterdiğini bunu seyirciye nasıl empoze etmeye çalıştını anlatmaya gayret edeceğim. Bizi pek ilgilendirmese de filmin ufak da olsa konusu şöyledir;Filmde kızıyla birlikte Beyaz Saray gezisinde,başkentte polis memuru olan Cale (Channing Tatum) bir anda kendisini kızı Emily'yi (Joey King) kurtarma ve Başkan Sawyer'ı (Jamie Foxx) ağır silahlı milis işgalci grubundan korumak için verdiği mücadeleyi anlatır .

Filmin hemen başlarında  Amerika Birleşik Devletleri başkanı görünür ve yanındaki  yardımcıları, sevgili başkana “Özgür Dünyanın Lideri” diye hitap eder sevgili başkanda  bu lakabı çok benimsemiştir ki ara ara bazı sahneler de özgür dünyanın lideri diye kendini tanıtmaktan kaçınmaz. Burada abes olan ve insanı aşağılayan tabir “Özgür Dünyanın Lideri” tabiridir. Dünyanın her yerinde özgür doğan insanları, özgürlüğe muhtaç etmiş ve bu kanlı tarihlerini sinema ve sanat perdesi altında gizleyerek göstermeye çalışmaktalar.Kızılderili soykırımından başlayarak ,1954 Guetmala’yı yerle bir eden , 1973 de Şili’deki darbeyi destekleyip 30 bin insanın ölümüne neden olan , 1983 de Lüblan’a müdahale edip orda ölümden başka bir şey bırakmayan  Irak’da 1.2 milyon kişinin hayatına sebeb olan Irak’ın altını üstüne getirmiş,Hiroşima ve Nagaziki’de atom bombalarını denemiş milyonlarca insanın ölüne sebep olan kanlı bir tarihten söz ediyoruz.Bu ve bunun gibi bir çok kanlı olaya sebeb olanlar şimdi  aksiyon efekleri,pahalı kameralar ve çeşitli kurgularla bizleri de büyülemektedir. İşte bütün bu çalışmalar aslında ne kadar korkunç bir sahneye alkış tuttuğumuzun resmidir.Hollywood bunu her zaman yapıyor ve biz bütün bunlara karşı sadece film harikaydı demekten öteye gidemiyoruz.

Olaylar yavaş yavaş akarken bir rehber tarafından Beyaz Saray tanıtılır ve bu tanıtım sürecinde  sarayın ne kadar korunaklı olduğu nükleer saldırılara bile karşı koyacak odaların bulunduğu çeşitli silahlar,füzeler gözler önüne serilmektedir.Bütün bunlar sanki izleyenlere bir göz dağı verircesine bir nevi Amerika’nın gücünü sanat galerisi izler gibi seyirciye aktarmaktadır.Filmde verilen mesajlardan biride son dönemlerde artan İslamafobi gerçeğidir.Beyaz Saraya saldırı olduğunda akıllara hemen 11 Eylül Saldırısı getirilir bu algı verilmek istenir.Nitekim bu saldırıdan hemen sonra Arap kanallarını takip edip,herhangi bir örgütün bu olayı üstlenmesini beklemeleri bu duruma en açık örnek olarak verilebilir.Burada açık bir şekilde Müslümanlar hedef gösterilmektedir.Saldırıyı gerçekleştirenler Müslümanlar olmasa bile Müslüman algısı verilir  terör saldırısı varsa neden Müslümanlar yok dercesine bu tutum filmin tamamında açıkça görülür. Bir diğer mesaj ise borsanın çökmesi,piyasaların sarsılması gibi küçük çaplı ekonomik krizlerdir.Dünyanın gözü kulağının Amerika’da olması gerektiği verilmek  istenilen mesajlardan biridir.”Bize bir şey olursa sizin huzurunuz kaçar, bizim rahatımız sizin rahatınızdır.”

Böylelikle Amerika Beyaz Perde üzerinde kendi reklamını ayrım gözetmeksizin bütün dünyaya aktarma fırsatı bulmuş bunu 131 dakika içerisine 9.834.000 km²lik toprağını sığdırmayı çok rahat bir şekilde başarmıştır.                                                                              


 Okunma Sayısı : 415

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 746757

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.