Karabük`te FETÖ Davası Devam Ediyor

 / 3.SAYFA

Karabük’te, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklanan eski Safranbolu 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanı İstihkam Kurmay Albay S. A.’nın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Karabük Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, sanık An’nın avukatları ve eşi katıldı.

Bolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan A., Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı.

Sanık A., daha önceki duruşmalarda söylediklerini tekrarlayarak mahkeme başkanının sorularını cevapladı.

A., soruşturma hakkında ifadeleri alınan bazı protokol üyelerine soru sorabilmek için mahkemeye gelmelerini yeniden talep etti.

Dönemin valisi ve il jandarma komutan vekilinin ifadelerinde çelişkiler olduğunu, 15 Temmuz akşamı yaptıkları bazı hataları kapatma adına kendisini suçladıklarını iddia eden A., ayrıca Karabük Belediye Başkanı’nın da dinlenmesini istedi.

“İl Sıkıyönetim Komutanları” başlıklı listede adı geçen birçok ismin hala görevde olduğu, terfi ettirildiklerini savunan A., kendisinin neden tutuklu bulunduğuna anlam veremediğini ifade etti.

Bir yılı aşkındır tutuklu olduğunu belirten A., mağduriyetinin giderilmesi için tahliyesini istedi. Daha sonra talepleri alınan sanık avukatları, bazı deliller sunarak müvekkillerinin tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti, A.’nın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, sanık A.’nın, darbe günü Ankara’ya gittiği, gece geç saatte Karabük’e döndüğü, komutanı olduğu birliğin üst düzey komutanlarıyla yaptığı 5 dakikalık toplantıya resmi kıyafetle gelinmesini istediği anlatılarak, sözde “İl Sıkıyönetim Komutanları” başlıklı listede adının “Karabük Sıkıyönetim Komutanı” olarak geçtiği, çeşitli illerde FETÖ ile alakalı alınan kişilerin ifadelerinde isminin geçtiği aktarılıyor.

Darbe gecesi telefonunda “ABD Washington” menşeli sosyal medya üzerinden iletişimin yapıldığının tespit edildiği, görevliyken çeşitli tarihlerde mülki amirden izin almadan İstanbul, Antalya, Bolu ve Ankara gibi illere gittiği, bu durumum şüphe uyandırdığı ifade edilen iddianamede, sanık S. A.’nın, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyanı idare etme”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs”, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs”, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamalarından 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. (aa)

  27 Temmuz 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 45567

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.