Hurda Otomobilden Arazi Aracı Yaptılar

 / GÜNCEL

Karabük Üniversitesi öğrencisi 4 genç, hurda otomobilden off road tarzı arazi aracı yaptılar.

Karabük’te, 4 üniversite öğrencisi, kendilerine bitirme tezi olarak verilen proje kapsamında 84 model hurda bir otomobili parçalayıp onarımdan geçirerek ‘Off Road’ tarzı bir araç yaptı. Öğrenciler, 100 puan alarak mezun oldukları aracı satışa çıkardı.

Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği bölümü son sınıf öğrencileri Furkan Şener, Halil İbrahim Savaş, Atacan Tansu ve Talip Bektaş, bitirme tezi olarak kendilerine verilen proje kapsamında, 84 model hurda bir otomobili sanayiden alarak oturdukları binanın bahçesine getirdi. Rektefe edilen motoru ve temin edilen parçalarla birlikte Off- Road tarzı bir araç yapılması için çalışılmaya başlandı. 6 ay süren çalışma sonucu araç tamamlandı. Öğrenciler 100 puan aldıkları proje ödevi sonrası üniversiteden mezun oldu.

Projede yer alan öğrencilerden Furkan Şener, “Kendi cebimizden ayırdığımız bütçenin dışına çıktık. Olası durumlar oldu. Çalışmayan şeyler oldu. Elimizde kalan parçalar oldu. Diğer arkadaşlarımız 100 TL harcadığı projeler varken bu aracımız bize 4 bin TL’ye mal oldu. Hepimiz bunu paylaşarak cebimizden yaptık ama bize çok büyük bir deneyim kazandırdı. Birçok şey öğrendik. Okulda öğretilenleri uygulama fırsatımız yoktu. Bu sayede bunları aramızda uygulama fırsatı bulduk. Kafasında soru işareti olan arkadaşlarımız bazı şeyleri bu araçta daha iyi öğrendiler. Hepimiz tam anlamıyla otomotiv mühendisi kıvamına kavuştu. Bu araç bizi hocaların gözünde daha bir değerli kıldı. İnsanların bize bakışı değişti. Araba yaptılar oldu. Herkes bize daha saygı dolu baktı. Hoca tek kelime ile bayıldı. Şaşırdılar hepsi. Böyle bir şey yapacağımızı beklemiyorlardı. Direkt 100 verdiler. Tam puan notu ile mezun olduk. Aracı götürmek, hatıra kalsın isterdik. Çünkü dördümüzün bir araya getirip harika yaratığı bir projeydi. Fakat il dışında olduğumuz için böyle bir aracı trafiğe çıkartırken problem yaşıyoruz. Büyük ihtimalle aracı satacağız. Tekrar paranın bir kısmını kurtarabilirsek kurtaracağız” diye konuştu.

  02 Haziran 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 964284

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.