Dağcılar Kanyonda Mahsur Kaldı

 / GÜNCEL

Safranbolu ilçemizde Yaci Kanyonu’nda tırmanış yaparken mahsur kalan 3 dağcı, helikopter destekli operasyonla kurtarıldı.

Alınan bilgiye göre, Ankara ve İstanbul illerinden Yaci Kanyonu’na tırmanışa gelen 15 kişilik grup, gece saatlerinde Onçatal mevkisinde mahsur kaldı.

Gruptan 12 kişi, kendi imkanlarıyla bulunduğu yerden çıkmayı başarırken, yaralanan Erdal Yalçın ile Erdoğan Bakır ve Nurcan Köse burada mahsur kaldı.

Olayın ardından Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Jandarma MAT ekiplerinden oluşan 30 kişilik kurtarma timi, helikopter destekli kurtarma operasyonu başlattı.

Mahsur kalan 3 dağcı, bulundukları yerden helikopter yardımıyla çıkarıldı.

Karabük İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı, yaptığı açıklamada, kanyonda düşerek yaralanan dağcı Erdal Yalçın’ın Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldığını söyledi.

Dağcının bilincinin açık olduğunu belirten Sarı, “Yaralı, helikopterle Karabük Üniversitesine, oradan da sağlık ekiplerimizce hastaneye getirildi. Kalça kemiği kırığı tespit edildi. Genel olarak hayati tehlikesi yok. Tedavisi şimdilik hastanemizde yapılacak. Diğer dağcılar ise ayakta tedavi edildi” diye konuştu. 

  11 Temmuz 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 379568

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.