Yazarımız Musa Pazarlı 'Turistik Kanyon Köprü'yü Yazdı

 / GÜNCEL

Karabük Habercim Yazarı Musa Pazarlı'nın 'Kanyon Köprü İzlenimleri:


TURİSTİK KANYON KÖPRÜ 

Sevgili Okuyucu,

Karabük Habercim’de Göze Çarpanlar köşesinde sizlerle beraberim. Bu köşede Karabük ve Safranbolu’yu adım adım gezerek bana ilginç gelen, size de ilginç geleceğini düşündüğüm güzellikleri, çarpıklıkları, eksiklikleri, farklılıkları gözler önüne sermeğe çalışacağım. Önceliğim her zaman ve daima güzellikleri görmek ve güzellikleri ön plana çıkarmak olacak. Çünkü güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen de hayatından zevk alır.

Gazetecilik anlayışım gereği, bakılan ama görülmeyenleri, gözden kaçanları, bazen gözle görünmeyenleri, kıyıda kenarda kalanları, gözden düşünleri, göze gelenleri, göze batanları, kaş yapayım derken göz çıkaranları da köşeme taşıyacağım.

Sözün özü, Karabük ve Safranbolu’nun caddelerinde, sokaklarında, parklarında, binalarında göze çarpan ne varsa bu köşede sizlerle paylaşılacak. Vakit buldukça, Eskipazar, Yenice, Eflani ve Ovacık’ta göze çarpanlar da bu köşede yer bulacak.

***

İlk yazımda, 3 Nisan 2017’de hizmete açılan kanyon köprüde gözüme çarpanları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Karabük Belediye Başkanı Sayın Rafet Vergili’nin önemli projelerinden biri olan Kanyon Köprü, Karabük ile Safranbolu’yu birbirine bağlayan alternatif bir geçit. Kanyon köprü, araçlar için bir gidiş ve bir dönüşten oluşuyor. Köprünün her iki yanında yayalar için yürüyüş yolu var ki bu yolun genişliği bir metreyi bulmayacak kadar dar. Bu kadar güzel bir hizmet, ilerisi düşünülerek çift şeritli olarak yapılamaz mıydı, diye insan düşünmeden edemiyor. Anlaşılan o ki Kanyon Köprü, Mostar Köprüsü gibi düşünülmüş, iki mahalleyi birbirine bağlayan ve Bulak Köyü Kanyonunun güzelliklerini gözler önüne seren bir yapı. Planlama bu şekilde yapıldığı ise söyleyecek sözüm yok.

Köprü bu haliyle oldukça şirin ve alımlı. Yayalar ve araçlar için turistik ve nostaljik bir gezi imkanı sunuyor. Köprü alternatif bir ulaşım yolu değil. Köprünün Emek Mahallesi girişi buna izin vermiyor zaten. Köprü Emek Mahallesindeki sitelerin arasındaki dar sokaklardan geçiş imkanı sağlıyor. Bu sebeple Kanyon Köprüyü şehrin ulaşım ihtiyacını karşılayacak alternatif bir yol güzergahı olarak görmemek gerekir.  

Üç dört şeritli köprülerin, viyadüklerin yanında Kanyon Köprü, daha çok turist bir yapı olarak duruyor. Köprünün mimarisi planlanırken Selçuklu ve Osmanlı motiflerine daha çok yer verilebilseydi, köprüye ayrı bir güzellik katılmış olurdu.

Turistik köprü demişken, köprünün baktığı kanyondan akan çay, bir setle kapatılabilir ve  ‘bungee jamping’ imkanı sağlanabilir. Köprünün tam ortasına bir küçük kule inşaa edilmiş olsaydı, bu imkan daha da kolaylaşırdı. Statik açıdan uygun bulunursa bundan sonra yapılabilecek bir şey. Kanyon Köprünün ‘bungee jamping’ köprüsü olmaması için hiçbir neden yok. Safranbolu’ya ziyarete gelen turistler ve Karabük’teki meraklıları için alternatif bir spor ve adrenalin imkanı olur.

Gelelim köprüde yapılması gereken küçük rütuşları… 3 Nisan’daki açılışa yetiştirmenin telaşıyla gözden kaçırılmış bir iki ayrıntı. Karabük Belediyesinin planlaması içindedir ama biz de hatırlatalım.

Köprünün her iki tarafındaki yaya yolu, bildiğiniz şap atılmış kuru beton. Halbuki yaya yürüyüşüne uygun bir zemin olmalı. Araçlara asfaltı çok görmüyorsak, yayalara da sağlıklı yürümeye uygun bir zemini çok görmemeliyiz. Sentetik topraklı çim zemin mi yapılır, tartan pist zemin mi yapılır? Tercih Karabük Belediyesinin… Yolun etkilenmemesi için tartan zemin daha uygun görünüyor.

Köprüde göze çarpan bir başka eksiklikte herhangi bir hız sınırının olmaması ve araç hızını engelleyici bir tedbirlerin alınmaması. Açılışa yetiştirmenin heyecanıyla unutulmuş sanırım. Günümüzde artık herkesin altında iyi kötü bir otomobil var. ‘Gençlerin ve kadınların hızla ehliyetlendiği’ ancak tam olarak sürücü olamadıkları bir dönemde yaşıyoruz. Köprüde en ufak bir kazaya yol açmamak için trafik ve hız açısından bütün tedbirlerin alınması gerekir. Bir iki gün içinde yapılabilecek bu düzenlemeler Karabük Belediyesi için zor olmasa gerek.

Köprü ve çevresini bir cazibe merkezi haline getirecek Kanyon Park Projesinin de bir an önce tamamlanması temennimiz. Kanyon Park Projesine ‘Kanyon Gölet’ ve ‘bungee Jamping’ de eklenmeli. Tavsiyemiz dikkate alınır umarım. 

  02 Haziran 2017

RESİM GALERİSİ

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 554849

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.