Peygamberimizin torunları Safranbolu`da

 / GÜNCEL

Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa(s.a.v)’nın soyundan geldiği bilinen Abdulkadir Geylani’nin torunlarından olan Iraklı eski siyasetçi ve cerrah Saib el-Geylani, yaptığı uzun araştırmalar sonucu ulaştığı Safranbolu ilçemizdeki akrabalarıyla bir araya geldi.

Hazreti Muhammed Mustafa(s.a.v)’dan 40’ıncı, Abdulkadir Geylani’nin ise 28’inci kuşaktan akrabaları olan Akıllıoğlu ailesi ile bir otelde buluşan Geylani, Türkçe ve Arapça olarak Abdulkadir Geylani’nin hayatı ile Safranbolu Araştırmalar Merkezi tarafından Osmanlı arşivleri kaynaklarından oluşturulan Şer’iyye Sicili kitabına dayanarak hazırladığı soy ağacını gösterdi.

Tarihsel süreç içerisinde kuşakların soyadı değişiklikleri yaptığını, Hazreti Muhammed’ten bu güne kuşak kuşak nasıl gelindiğini slayt eşliğinde anlatan Geylani, dedeleri arasında karşılıklı yapılan iki ziyaretlerden kalan fotoğraf ve mektupları da yanında getirerek akrabalarına verdi.

İlk defa 2013 yılında yaşadığı Erbil’den Türkiye’ye otomobiliyle gelerek akrabalarını dedelerinden kalan bir kartvizitle aramaya başladığını ve izlerini Safranbolu’ya kadar sürdüğünü belirten Geylani, akrabalarının birçoğunun İstanbul’a taşındığını öğrendiğini, ilçede kalan birkaç kişiyle görüşerek iletişim bilgilerine ulaştığını aktardı.

Irak’ta bulunan sülalesinden birçok üst düzey siyasetçi çıktığını kaydeden Geylani, Osmanlı döneminde önde gelen ve hatırı sayılan bir aile olduklarını dile getirdi.

“KUZENLERİMİ BULMAYA GELDİM”

Geylani, yaptığı açıklamada, Bağdat’ta iken hep köklerinin Safranbolu’da olduğunu duyduklarını, dedelerinin Musul’a askeri bir görevle gelerek yerleştiklerini bildiklerini söyledi.

Başarı kazanan dedelerine Osmanlı’nın Irak’ta toprak verdiğini ve oraya yerleşildiğini aktaran Geylani, “Ondan sonraki Irak ve Safranbolu’daki kuşaklar arasında 2-3 defa görüşmeler yaşanmış. Ben köklerimi bulmak istiyordum, çok meraklıydım. Türkiye’deki akrabalarımı bulunca baktım ki Geylani soyadlarını kullanmıyorlar. İslam’da ‘Sıla-i Rahim’ diye bir deyim vardır. Akrabaların kuzenlerin birbirlerini bulması. Yıllardır Irak’ta araştırdım ama en doğru işin kalkıp Safranbolu’ya gelmek olduğuna karar verdim” diye konuştu.

“SOY AĞACIMIZ OSMANLI’NIN TARİHÇESİYLE UYUŞUYOR”

Irak’taki kuzenlerin Türkiye’dekilerden daha fazla olduğunu da belirten Geylani, şunları kaydetti: “Ailemi, köklerimi bulduğum, orijinal yaşadıkları yerleri gördüğüm için çok mutluyum. 150-200 sene önce kopmuş iki kolun birleşmesinin mutluluğunu yaşıyorum. Hiçbir çıkarımız, beklentimiz yok. Hepimiz kendi alanında bir yerlere gelmiş insanlarız. Bizim soy ağacımız Osmanlı’nın tarihçesiyle uyuşuyor. Osmanlı sultanları birçok makama bu soy ağacındaki insanlardan kişileri atadılar. Osmanlının gücünü, devleti korumak için bu soy ağacına güvenirlerdi. Şu anda yeni bir Türkiye kurulduğuna şahit oluyoruz. Bu bizi ayrıca memnun ediyor. Türkiye’nin daha da kalkınması ve refahı için her türlü desteği vermek istiyoruz. Aile bunu yapıyor olmalı zaten. Hazreti Muhammed(s.a.v)’in soyu zaten devletine sadık olmalı. Elinden geleni yapmalı Osmanlı’da yüzyıllarca olduğu gibi.”

“HERKESE NASİP OLACAK BİR ŞEY DEĞİL”

Mehmet Zeki Akıllıoğlu ise Saib el-Geylani’nin uğraşları sonucunda buluştuklarını, akraba olduklarının kanıtının ise Safranbolu Belediyesi’ne ait Araştırmalar Merkezi tarafından Osmanlı arşivleri kaynaklarından oluşturulan Şer’iyye Sicili kitapları olduğunu ifade etti.

Aslında dedesinin kuzenlerini bulmaya Bağdat’a gittiğini, dönüşte hacca uğradığını ve burada vefat ettiğini belirten Akıllıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Görüştükleri ve orada edindiği bilgiler geri gelmedi. Araya 50-60 yıllık bir boşluk girdi ancak Saib el-Geylani’nin gelmesiyle bu son buldu. Soy ağacımızla ilgili getirdiği belgeler, bilgiler oldu. Ben Erbil’e gittim. Orada her şeyi gözlerimle gördüm. Şer’iyye Sicil kayıtları ile de akrabalığımız iyice pekişti. Herkese nasip olacak birşey değil peygamber efendimizin torunu olmak. Enteresan bir duygu. Herkesin bir dini görüşü, anlayışı var. Bu kuvvetleniyor ister istemez. Yattığınızda başka bir insan olarak yatmaya başlıyorsunuz. Çünkü 40 kuşak öncesi dedeniz peygamber efendimiz. Çok gurur verici ve hoş bir şey.

  01 Haziran 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 3334

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.