Şırnak'ta 13 Askerimiz Şehit Oldu

 / TÜRKİYE

Şırnak’ta yüksek gerilim hattına çarparak düşen helikopterde Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın da aralarında bulunduğu 13 askeri personel şehit oldu.

Uludere ilçesi Şenoba beldesindeki Jandarma Komando Tugay Komutanlığı'ndan birlikleri denetlemek için kalktığı öğrenilen TSK'ya ait AS 532 Cougar tipi helikopter yaklaşık 3 dakika sonra yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Kazada bölücü terör örgütü PKK'ya ağır darbe indirilen 'ndaki son yılların en büyük operasyonu da yöneten 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral  ile 2 albay, bir yarbay, bir binbaşı, 3 yüzbaşı, bir üsteğmen 2 başçavuş ve 2 uzman çavuş şehit oldu.


TSK'DAN İLK AÇIKLAMA
TSK'dan yapılan açıklamaya göre, AS 532 COUGAR tipi bir helikopter, kalkışından kısa bir süre sonra, ilk alınan bilgilere göre, yüksek gerilim hatlarına takılması sonucunda saat 20.55 sularında kaza kırıma uğradı. Açıklamada olayla ilgili incelemenin devam etiği belirtildi.

ŞEHİTLERİN İSİMLERİ
Helikopterde bulunan ve şehit düşen 13 kişinin isimleri şöyle: 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın, Albay Oğuzhan Küçükdemir, Albay Gökhan Peker, Yarbay Songül Yakut, Binbaşı Koray Onay, Yüzbaşı İlker Acar, Yüzbaşı Nuri Şener, Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak, Pilot Üsteğmen Aldülmüttalip Kesikbaş, Başçavuş Mehmet Erdoğan, Teknik Başçavuş Fevzi Kıral, Uzman Çavuş Zeki Koç ve Piyade Uzman Çavuş Hakan İncekal.

AKAR BÖLGEYE GİTTİ
Acı haberin alınmasının ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Şırnak'a gitti. Beştepe'de MGK oplantısının ardından MGK üyelerine verilen iftar esnasında helikopter kazasıyla ilgili ilk bilgilere ulaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yetkililerden bilgi aldı ve kazada şehit olan askerler nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a başsağlığı dileklerini iletti.


Tümgeneral Aydoğan Aydın, Kato'daki operasyonlar hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 15 Mayıs'taki ziyaretinde cep telefonuyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da bilgi vermişti.


KATO'da destan yazan komutan 15 Temmuz'dan sonra terfi almıştı
Feci kazada şehit olan 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın'ın terörle mücadelede önemli kahramanlıklar gösterdiği ve PKK'nın korkulu rüyası olduğu ortaya çıktı. 15 Temmuz'da FETÖ kalkışmasında Kayseri Zincidere Komando Tugay Komutanı olan Aydın'ın, "Bir tek er dahi dışarı çıkmayacak" diye askerlerine emir verdiği 28 Temmuz'da yapılan YAŞ'ta da tümgeneralliğe terfi ettirildiği öğrenildi. Aydın, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinin 2 bin 900 rakımlı Kato bölgesinde PKK'lı teröristlere yönelik 19 Nisan'da başlatılan "Şehit Binbaşı Ahmet Karaman-2" operasyonunu sevk ve idare ediyordu.


Türkiye'nin ilk kadın ilçe jandarma komutanı olan Yarbay Songül Yakut da fecihelikopter kazasında şehit oldu.

  01 Haziran 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 396747

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.